Poznaj proces produkcyjny naturalnego lateksu TALALAY

Produkcjia Lateksu TALALAY to dość skomplikowana procedura składająca się z 9 etapów technologicznych. A wszystko po to, aby w efekcie końcowym uzyskać najbardziej czysty i naturalny materiał do budowy materacy.

 1. MIESZANIE

Produkcja lateksu Talalay rozpoczyna się od dokładnego wymieszania naturalnego mleczka kauczukowego oraz powietrza za pomocą specjalnego miksera. Technologia mieszania składników jest niezwykle ważnym elementem całego procesu produkcyjnego i jest podstawą technologii Talalay

talalay_mieszanie

 

 

 

 

 

 

 

2. NAPEŁNIANIE 

Rdzeń formy zostaje napełniony gotową napowietrzoną masą do objętości od 30% do 60%

talalay_napelnianie

 

 

 

 

 

 

3. FORMOWANIE PRÓŻNIOWE

Tak wypełniona forma zostaje poddana działaniu próżni, co pozwala na równomierne rozprowadzenie masy. Zabieg ten pozwala na zachowanie homogenicznej struktury komórek co ma zasadniczy wpływ w dalszym etapie produkcji.

talalay_formowanie_prozniowe

 

 

 

 

 

 

4. ZAMRAŻANIE

Na tym etapie następuje gwałtowne zamrożenie wkładu do temperatury -30°C, ważną rolę odgrywają specjalne pręty w formie, dzięki nim zamrożenie następuje bardzo szybko i równomiernie nawet w głębi formy.  Zamrażanie utrwala okrągły kształt komórek, które jednocześnie pozostają częściowo otwarte tworząc między sobą „korytarze”. Otwarta struktura daje lateksowi Talalay doskonałe zdolności cyrkulacji powietrza. Każdy z nas może wykonać test polegający na przyłożeniu twarzy do lateksu Talalay, okaże się że tylko w niewielkim stopniu ogranicza oddychanie.

talalay_zamrazanie

 

 

 

 

 

 

5. ŻELOWANIE I UTLENIANIE

Kolejnym krokiem jest żelowanie wkładu za pomocą mieszanki gazu CO2 i powietrza. Po ogrzaniu wkładu mieszanka CO2 i powietrza jest przepuszczana przez formę, co zapobiega zapadnięciu się wkładu oraz zamknięciu otwartych połączeń między komórkami. 

talalay_żelowanie-wukanizacja

 

 

 

 

 

 

6. WSTĘPNA WULKANIZACJA 

Wkład w postaci gęstego żelu poddawany jest pre-wulkanizacji w temperaturze 115°C, na tym etapie utrwalony zostaje ostatecznie kształt lateksu Talalay.

talalay_wulkanizacja_wstepna

 

 

 

 

 

 

7. PŁUKANIE

Po wstępnej wulkanizacji blok lateksowy jest dokładnie płukany i schładzany wodą, pozbywa się w ten sposób drobin i resztek oraz utrwala się własności fizyko-chemiczne lateksu.

talalay_plukanie

 

 

 

 

 

 

8. SUSZENIE I OSTATECZNA WULKANIZACJA

Końcowym etapem jest suszenie i post-wulkanizacja gorącym powietrzem o temperaturze 85°C przez 8 godzin. Nagrzane powietrze jest przepuszczane przez wkład co ostatecznie utrwala wszystkie własności lateksu Talalay

talalay_suszenie_i_wulkanizacja

 

 

 

 

 

 

 

9. WYKOŃCZENIE

Końcowa kontrola i faza testowania: mierzona jest twardość (ILD, reakcja na obciążenia) rdzeni, a produkt otrzymuje unikalny numer produkcyjny.

 

Wszystkie etapy i zabiegi produkcyjne prowadzą do otrzymania doskonałego wkładu lateksowego, łączącego w sobie wiele zalet ważnych dla zdrowego snu. Wysoka wchłanialność wilgoci i szybkie odparowanie oraz znakomity przepływ powietrza powoduje, że lateks Talalay jest wrogim środowiskiem dla rozwoju roztoczy. Należy wspomnieć fakt, iż lateks Talalay nie toleruje promieniowania UV, nie powinniśmy wystawiać odsłoniętego wkładu na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Zalety lateksu Talalay docenią osoby, które z uwagi na swoje zdrowie muszą długo przebywać w pozycji leżącej. Elastyczność lateksu pozwala na zastosowanie elektrycznie regulowanego stelaża, a to daje nam idealną podstawę dla komfortowego odpoczynku.

 

 

 

Zobacz jeszcze:

Dlaczego materace lateksowe VITA TALALAY?

Materace Koło - Naturalny lateks Vita Talalay

Materace lateksowe - Różne rodzaje lateksu

Materace Koło - i śpisz w powietrzu

Materace KOŁO - ważne dla materaca i ciała

Materace Koło - VITA TALALAY - pozostałe zalety